„A jövő Barcájának kapusa” – elájultak a spanyol szurkolók a BL-t nyerő magyar tehetségtől

Yaakobishvili Áron a kommentelők szerint maga a ’megmentő’.

Ha az Arsenal és a Barcelona jut be a Bajnokok Ligája döntőjébe, az egyedi helyzetet teremtene.
Nemcsak a férfiaknál, hanem a nőknél is a végjátékához ért már a labdarúgó Bajnokok Ligája 2024–2025-ös kiírása, sőt az elmúlt hétvégén kialakult a döntő párosítása, amelybe a címvédő Barcelona és – meglepetésre – az Arsenal jutott be.
A két csapat útja a döntőig
A katalánok a tizenhat csapatos csoportkör első fordulójában váratlan, 2–0-s vereséget szenvedtek idegenben a Manchester Citytől, utána azonban beindították a gólhengert: a svéd Hammarbynak tizenkettő (9–0, 3–0), az osztrák St. Pöltennek tizenegy (7–0, 4–1) gólt hintettek két mérkőzésen, majd otthon egy 3–0-s győzelemmel visszavágtak angol riválisuknak, így csoportelsőként jutottak tovább a legjobb nyolc közé.
Itt jegyezzük meg: a jelenlegi lebonyolítási rendszerben a Barcelona az egyetlen csapat, amely mind a négy idényben megnyerte a csoportját.
A gránátvörös-kékek a negyeddöntő első mérkőzésén 4–1-re, a visszavágón 6–1-re verték a 2010-es években két Bajnokok Ligája-címet nyerő, de a legszűkebb elitből mára kiszoruló, két magyar játékost (Papp Luca, Németh Diána) is foglalkoztató Wolfsburgot, majd az elődöntőben két 4–1-es sikerrel múlták felül az angol bajnokságot veretlenül vezető Chelsea-t, amelyet az elmúlt két évben is kiejtettek a sorozat ugyanezen szakaszában.
Hihetetlen, amit művelünk, nagyon büszke vagyok a csapatomra, mert nem volt könnyű ismét bejutni a döntőbe. Mindig próbálunk nemcsak eredményesen játszani, hanem szép futballt is bemutatni
– mondta a Chelsea elleni visszavágó után Aitana Bonmatí, a katalánok kétszeres aranylabdás játékosa.
A Barcelona sorozatban ötödször jutott be a Bajnokok Ligája döntőjébe, ezzel beállította a Lyon 2016 és 2020 közötti rekordját, és a május 24-i, lisszaboni finálé története 100. európai kupamérkőzése lesz.
CHELSEA–BARCELONA 1–4
Az Arsenal az előző idényben csak a harmadik helyen végzett az angol Szuperligában, így a BL mostani kiírásában már az első selejtezőkörben pályára kellett lépnie, amelyben a skót Rangerst (6–0) és a norvég Rosenborgot (1–0) győzte le. Ezt követően a londoniak 1–0-ra kikaptak idegenben a svéd Häckentől, otthon azonban 4–0-ra nyertek, így megfordították a párharcot, és feljutottak a főtáblára.
Az Ágyúsok a csoportkört a Bayern München elleni 5–2-es vereséggel kezdték, amely után Jonas Eidevall helyére Renée Slegers érkezett a vezetőedzői posztra, és vele a kispadon az együttes a hátralévő öt csoportmeccsét megnyerte (a záró fordulóban a Bayernt otthon 3–2-re verte meg), így végül első helyen jutott tovább a kvartettjéből.
Az egyenes kieséses szakasz első mérkőzésén az Arsenal 2–0-ra kikapott idegenben a Real Madridtól, a visszavágón azonban 3–0-s győzelmet aratott, ezzel megismételte az olasz Torres elleni 2005-ös bravúrját (0–2, 4–1), és megint megfordított kétgólos hátrányból egy negyeddöntős párharcot a BL-ben.
De ami ezután következett, az volt az igazi szenzáció!
A londoni gárda az elődöntőben a Marozsán Dzsenifert is soraiban tudó Olympique Lyonnal találkozott, amelytől otthon 2–1-es vereséget szenvedett, idegenben viszont 4–1-re megverte a nyolc BL-címével rekorder francia sztárcsapatot (a 2022–2023-as évad csoportkörében volt már egy hasonló bravúrja az Arsenalnak, akkor 5–1-re nyert az OL vendégeként), így 18 évvel az eddigi egyetlen diadala után újra bejutott a Bajnokok Ligája döntőjébe.
LYON–ARSENAL 1–4
Elképesztően büszkék vagyunk. Azt hiszem, ez volt az eddigi legnagyobb kihívásunk, kettő–egyes hátrányból vágtunk neki a visszavágónak egy ilyen kaliberű csapattal szemben, de nyugodtan és összeszedetten mentünk ki a pályára, és nagyon hittünk magunkban. A játékosok fizikai és technikai aspektusból is hihetetlenül keményen dolgoztak, pszichológiai szempontból pedig lenyűgöző volt, amit mutattak
– értékelt a londoni együttest irányító Slegers.
Mariona Caldentey az elmúlt négy évben a Barcelona színeiben játszott BL-döntőt, idén azonban már ellenfélként léphet pályára a katalánok ellen a fináléban
S hogy miért érdekes, mi történt a női BL elődöntőjében?
Mert ha a férfiaknál is a Barcelona és az Arsenal jut be a döntőbe (úgy, mint 2006-ban), az egyedi helyzetet teremtene, korábban ugyanis soha nem fordult elő, hogy egy adott idényben mindkét nemnél ugyanannak a két klubnak a csapata vívja a Bajnokok Ligája fináléját.
Ez a tény tehát még érdekesebbé teheti a Barca férficsapatának az Inter, az Arsenalnak pedig a Paris Saint-Germain elleni párharcát, melynek első mérkőzéseire kedden és szerdán, míg a visszavágóira a jövő héten kerül sor.
FÉRFI BAJNOKOK LIGÁJA
ELŐDÖNTŐ, ELSŐ MÉRKŐZÉSEK
Április 29., kedd
21.00: Arsenal–PSG
Április 30., szerda
21.00: Barcelona–Inter
VISSZAVÁGÓK
Május 6., kedd
21.00: Inter–Barcelona
Május 7., szerda
21.00: PSG–Arsenal
A döntőt május 31-én rendezik Münchenben.
NŐI BAJNOKOK LIGÁJA
DÖNTŐ
Május 24. (szombat), 17.00: Arsenal–Barcelona, Lisszabon
A nyitóképen: a Barcelona női csapata sorozatban ötödször jutott be a Bajnokok Ligája döntőjébe (Fotó: FC Barcelona)